×

    Özdoğan Enerji A.Ş. ulusal ve uluslararası elektrik ve enerji sektöründe elektrik üretim faaliyetlerinde bulunmak, her nevi doğal ve suni kaynaklardan elektrik üretmek için tesisler kurmak, işletmek, ürettiği elektriği satmak, anılan faaliyetlerin gerektirdiği ve bu faaliyetlerle ilgili tüm iktisadi ve hukuki işlemleri tek bir çatı altında gerçekleştirmek hedefi ile 2005 yılında kurulmuştur.

    Yapıldığı dönemde Avrupa'nın 1. Dünyanın 4. en yüksek ve Türkiye’nin ilk Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) tipli barajı olma özelliği taşıyan Çine Adnan Menderes Barajı ve Hidroelektrik Projesi'nin kısa zamanda başarı ile tamamlanması ile Özdoğan Grup bu alanda kazandığı deneyim ve tecrübeleri Özdoğan Enerji Ayvalı HES Barajı ile devam ettirmektedir.


      AYVALI BARAJI VE HES PROJESİ


    Erzurum ili Oltu ilçesinde bulunan Ayvalı Barajı ve HES, Türkiye'nin en zengin havzalarından birisi olan Çoruh Havzasında, Çoruh Nehri, Oltu Çayı üzerinde bulunmaktadır.

    2008 yılında Özdoğan Enerji tarafından lisansı alınan Ayvalı Barajı ve HES’in inşaatı 2011 yılında başlanmış olup 4 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak 2015 yılı içerisinde üretime başlamıştır. 177 m gövde yüksekliği, toplam 15 km tüneli bulunan Ayvalı Baraj ve HES’i Silindirle Sıkıştırılmış Beton Baraj tipindedir ve bu özellikleri ile Avrupa'nın 1. Dünyanın ise en yüksek 4. SSB Barajıdır.

    Her biri 65 MW 2 adet Francis tipi türbin ve 2.5 MW 2 adet can suyu türbini ile toplam 135 MW kurulu gücü ile yıllık 320 milyon KW/S elektrik üreterek ülke ekonomisine katkı sağlayan Ayvalı Barajı ve HES’in toplam rezervuar hacmi 308 milyon metreküp, göl alanı ise 7.5 kilometrekaredir.

    İnşaat işleri Özdoğan Grup bünyesine bağlı olan ve ilgi alanı SSB Beton barajlar olan Özkar İnşaat tarafından yapılan Ayvalı Barajı ve HES’in Elektromekanik ekipmanları sektörlerinde en bilinir ve güvenilir firmalar olan Andritz Hidro, ABB, Areva, Schneider, Bosch Rexroth ve BEST gibi firmalardan temin edilmiştir.×